Tilbage
E-commerce

WeMarket A/S opkøber fashionlab og styrker sin position inden for AI-løsninger til fashion e-commerce

WeMarket opkøber fashionlab og styrker sin position inden for AI-foto til fashion og e-commerce.

17 aug 20265 min. læsetidJannick TroelsenJannick Troelsen

IKAST, DANMARK – 17. august 2026 – Det danske bureau WeMarket A/S annoncerer i dag opkøbet af svenske FashionLab. Med opkøbet overtager WeMarket brandet og kundebasen fra FashionLab med en klar ambition om at introducere disse kunder for branchens stærkeste foto AI-løsninger til modebranchen.

WeMarket har over den seneste tid markeret sig med nogle af de absolut hurtigst voksende AI-løsninger skræddersyet til modebranchen og e-commerce. Teknologien gør det muligt for modebrands at skabe knivskarpe, professionelle fashion-fotos til deres webshops hurtigere og mere effektivt end nogensinde før.

Gennem opkøbet af FashionLab ønsker WeMarket nu at række ud til de virksomheder, der allerede har snuset til mulighederne inden for AI-genereret mode, og tilbyde dem et markant teknologisk løft.

Et strategisk match

Thomas Haurum, der er stifter af WeMarket, ser et stort potentiale i opkøbet og synergien mellem de to brands:

“Opkøbet af FashionLab er et strategisk vigtigt skridt for os. Vi har bygget en teknologi, der for alvor rykker grænserne for, hvad der er muligt med AI inden for fashion og e-commerce. Nu glæder vi os til at byde FashionLabs kunder velkommen over på vores platform og vise dem, hvordan vores løsninger for alvor kan løfte deres visuelle udtryk og effektivisere deres forretning,” udtaler Thomas Haurum.

For WeMarket handler overtagelsen i høj grad om at bygge videre på den interesse og det forarbejde, FashionLab allerede har skabt i markedet. Rasmus Stouby, Business Director i WeMarket, supplerer:

“Kunderne, der har prøvet FashionLab, har allerede vist en enorm nysgerrighed og vilje til at optimere deres e-commerce med ny teknologi. Vores opgave er nu at gribe den depeche. Vi står klar med en af branchens absolut stærkeste og mest gennemtestede løsninger til at lave fashion-fotos, og vi er overbeviste om, at vi kan skabe enorm værdi for de kunder, vi nu overtager dialogen med.”

Et trygt ejerskifte for FashionLab

Hos svenske FashionLab vækker overdragelsen også stor begejstring. For stifter Lisa Bagge, Valentyn Shumakher og Camilla Westerlind har det været vigtigt at sikre, at FashionLabs kunder fortsat får den bedst mulige løsning og sparring.

“Salget til WeMarket kunne simpelthen ikke være et bedre match for os. FashionLab har altid handlet om at hjælpe fashion- og beautybrands med at skabe reel værdi gennem AI. I dag handler den næste fase om meget mere end AI-genererede billeder. Den handler om at forbinde teknologier, arbejdsgange og services på tværs af hele e-commerce-forretningen. Det er præcis her, WeMarket skiller sig ud. De kombinerer stærk teknologi med en dyb forståelse for e-commerce og ved, hvordan AI omsættes til reel forretningsværdi. Derfor er jeg både glad for og helt tryg ved at give stafetten videre. Jeg er overbevist om, at vores kunder er i de allerbedste hænder,” fortæller Lisa Bagge, founder af FashionLab.

Overtagelsen træder formelt i kraft den 1 september 2026, hvorefter WeMarket påbegynder integrationen og kontakten til FashionLabs portefølje af nuværende og tidligere kunder.

For yderligere information, kontakt venligst:

WeMarket A/S Thomas Haurum, Founder E-mail: th@wemarket.dk Telefon: 22 97 02 71 Hjemmeside: wemarket.dk

Vil du se, hvad dine konkurrenter og din branche gør bedst?

Hos WeMarket tilbyder vi virksomheder en benchmarkrapport, som sammenligner deres marketingindsats med de vigtigste konkurrenter. Du bestemmer selv, hvem vi skal sammenligne med.

Vi har specialiseret os i at afsætte fysiske varer online og vækste webshops – og det kan du nu få glæde af, selvom du ikke er kunde i forvejen.

Det koster ingenting.

  • 1.

    Konkurrentscreening

  • 2.

    Branchepotentiale

  • 3.

    Anbefalinger